The William Timmler Award

The Timmler Award is given annually to honor an individual for an outstanding job as committee chairman. The “Outstanding Committee Chair” award was first awarded in 1970. The award was renamed for William Timmler, Jr. after his death from cancer in the late 1970’s.

William (Bill) Timmler was V.P. of Marketing for Lima Electric Co. of Lima, OH. Lima was a subsidiary of Condec Corp. of Greenwich, CT. Bill received a BS in Electrical Engineering from the University of Wisconsin. Prior to his work at Lima, he worked for Louis Allis as an Electrical Engineer.

Bill was very active in EGSA. He served on the Marketing Committee and chaired the Activities Committee (1973-74). He also served as a Director (1972-74), Secretary-Treasurer (1974-75), Vice President (1975-76) and President (1976-77). He was honored with the Carpenter Award in 1979.

Recipients

2019 - Richard Knittel, Prime Power Services, Education
2018 - Lyndon Risser, DynaTech Generators, Distributor/Dealer
2017 - Ed Murphy, Power Search, Conference Planning
2016 - Dennis Pearson, Woodward, Education
2015 - Mike Witkowski, Pritchard Brown LLC, Codes & Stds
2014 - Bob Piske, Arizona Generator Technology, Distributor/Dealer
2013 - Todd Lathrop, Eaton Corporation, Codes & Standards
2012 - Bob Hafich, Emergency Systems Service Co., Membership & Technician Certification
2011 - Andy Ulavege, Enercon Engineering, Education
2010 - Joe Hafich, Emergency Systems Service Co., Distributor/Dealer
2009 - Dennis Roundtree, Onsite Power Inc., Education
2008 - Ron Hartzel, Eaton Corporation, Codes & Surveillance
2007 - Leo LeBlanc, Nixon Power Solutions, Communications & Conventions
2006 - Michael Pope, Sud-Chemie, Education
2005 - Armand Visioli, ASCO Power Technologies, Conventions
2004 - Roger Pocock, Alcad Standby Batteries, Codes & Standards
2003 - Ed Murphy, PowerSearch Inc., Membership
2002 - Ron Mellow, RAM Tech Sales, Inc., Mfr Reps Council
2001 - David Alley, ANNA, Inc., Education
2000 - Steve Stoyanac, Kim Hotstart, Membership
1999 - David Coren, Zenith Controls, Convetion Program Planning
1998 - Vali Vivi, V-V & Associates, Mfr Reps Council
1997 - Leo LeBlanc, Tidewater Consulting Group, Membership
1996 - Don Panetta, Selkirk Metalbestos, Industry Codes & Standards
1995 - Paul Dolinar, Synchro-Start Products, Inc., Conventions
1994 - Raul Arrondo, R.B. Grove, Inc., International Trade
1993 - Warner Bauer, Engineering Controls, Inc., Co-Gen/Environmental
1992 - Paul Johnson, Diesel & Gas Turbine Publications, Convention
1991 - Glenn Reist, Kohler Company, Technical & Standards
1990 - David Fredlake, Woodward Governor Co., Education
1989 - Herbert Daugherty, Automatic Switch Co., Engineering
1989 - Jim Wright, Lima Div.-Marathon Electric, Education
1988 - Glynn Burchette, Libby Corporation, Government Relations
1987 - Warren Henderson, Charles Industries, Ltd., Elec Pwr & Crtl Comp
1986 - Dale Slemp, Rust Power Systems, Membership
1985 - Raymond Wood, Technology Research Corporation, Government Liaison
1984 - Harry Nichols, Detroit Diesel Allison, Technical & Standards
1983 - Ike Davidson, I.L. Davidson, Inc., Education
1982 - Tom Hallis, Basler Electric Co., Marketing Statistics
1981 - Edgar Hannum, White Engines, Inc., Product Safety & Enviro
1980 - Navin Garawara, Powertron Inc., Membership
1979 - Roshan Chhambra, Winpower Corp., Product Safety & Enviro
1978 - James Roenitz, Kohler Company, Marketing Statistics
1977 - Anthony Raucci, Fermont Div., Dynamics Corp. of America, Convention
1976 - Larry Hogrebe, Automatic Switch Co., Elec Pwr & Crtl Comp
1975 - Edwin Tornquist, Onan Div., Onan Corporation, Technical & Standards
1974 - M. J. Sullivan, Industrial Acoustics Co. Inc., Convention
1973 - Edmund McCardell. Sr.,Winpower Mfg. Co., Statistical
1972 - Robert Roepke, Basler Electric Co., Membership
1971 - Al Groethe, Marathon Electric Mfg. Co., Technical & Standards
1970 - Roy Brewer, Winpower Mfg. Co., Technical & Standards